31 Mayıs 2010 Pazartesi

Actinıma Jel

Diklofenak topikal Nedir?

Diklofenak ağrı kesici ve iltihabi durumlar üzerinde etkili bir ilaçtır. Diklofenak vücutta iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltarak çalışır. Ancak Diklofenak’ın aktinik keratoz tedavisindeki etki mekanizması tam olarak bilinmemektedir. Diklofenak non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır.

Diklofenak topikal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

* aktinik keratoz*

( *aktinik keratoz: Cildi ince yaşlı kimselerin güneşe maruz kalan yüz ve ellerinde ortaya çıkan siğil benzeri kanser öncesi bir yara).

Diklofenak topikal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir

Bu ilaç hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Diklofenak topikal Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Doktorunuz tarafından reçete edilmemiş olan kozmetikleri, güneş koruyucuları, losyonları, haşere kovucular veya diğer ilaçlı cilt ürünlerini kullanmayınız. Bu tür ürünler Diklofenak topikal ile etkileşime girebilir veya cilt tahrişini arttırabilir. Diklofenak topikal kullanımı sırasında güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

Diklofenak topikal’in fazla emilerek kan dolaşımına geçme riski çok düşük olsa da, tüm non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar (NSAII)* kalp krizi veya felç (inme) de dahil olmak üzere hayati tehlike yaratabilecek kalp veya dolaşım problemleri meydana gelme riskini arttırabilir. Bu risk NSAII kullanımının süresi uzadıkça daha da artacaktır.

( *non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] )

Nonsteroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar (NSAII) mide ya da bağırsaklar üzerinde kanama veya organ duvarlarının delinmesi de dahil olmak üzere ağır etkiler meydana gelme riskini arttırabilir. Bu gibi durumlar ölümcül olabilir ve mide veya bağırsaklarla ilgili bu tip etkiler NSAII grubu bir ilaç kullandığınız herhangi bir zamanda uyarı veya erken belirti vermeden meydana gelebilir. Yaşlı yetişkinlerin mide ve bağırsaklarla ilgili ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha yüksektir.

Eğer mide veya bağırsaklarda kanama belirtileri olan; siyah, kanlı veya katranımsı dışkı; kan öksürme; kahve telvesi şeklinde kusma gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza başvurunuz.

Çocuklarda aktinik keratoz hastalığı görülmez. Bu ilacı çocuklarda kullanmayınız.

Diklofenak topikal Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Diklofenak sodyum’a ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da asetilsalisilik asit* veya nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII)** grubu diğer ilaçlara alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

[ *asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. ) ]

( **non-steroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ] )

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Diklofenak topikal kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

* geçmişte astım hastalığı ya da asetilsalisilik asit veya NSAII grubu başka bir ilaca karşı gelişen ağır bir alerjik reaksiyon öyküsü;
* geçmişte veya şu an mevcut mide ülseri veya mide kanaması;
* karaciğer hastalığı;
* böbrek hastalığı.
* yüksek tansiyon;
* kalp hastalığı.

Bu gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz Diklofenak topikal’i güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya özel testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Diklofenak topikal Kullanabilir miyim?

Diklofenak topikal doğmamış bebek için zararlı olabilir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söylemelisiniz. Diklofenak topikal anne sütüne geçebilir ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Diklofenak topikal’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Daha yüksek dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Bu ilaç güvenli ve etkili kullanım için hasta kullanım talimatı ile birlikte gelir. Buradaki direktiflere dikkatlice uyunuz. Eğer ilacın kullanımı ile ilgili anlamadığınız bir konu olursa eczacınıza danışınız.

Diklofenak topikal’i açık cilt yaralarında, egzamalı, enfeksiyonlu, döküntü oluşmuş (kabartı, isilik, vb.), yanık veya yaralı cilt bölgelerinde kullanmayınız. Diklofenak topikal’i kullanmadan önce bu tür durumların tamamen iyileşmesini bekleyiniz.

Eğer ellerinizdeki bir bölgeyi tedavi etmiyorsanız Diklofenak topikal’i her uygulamanızdan önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.

Aktinik keratoz tedavisi için her yara yüzeyini kaplamaya yetecek kadar jeli sürünüz ve yavaşça ovarak cildinize yediriniz. İlacı 90 güne kadar kullanmanız gerekebilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Diklofenak topikal jeli uyguladıktan sonra giyinmeden önce ilacın kuruması için en az 10 dakika bekleyiniz. İlacı uyguladıktan sonra en az 1 saat banyo veya duş yapmayınız.

Eğer Diklofenak topikal jeli ellerinize uyguluyorsanız, ilacı uyguladıktan sonra en az 10 dakika eldiven giymeyiniz.

Tedavi edilen cilt bölgesini bir bandaj ile sargılamayınız ya da sıcak su torbası, sauna veya ısıtılmış havlu gibi sıcağa maruz bırakacak uygulamalar yapmayınız. Sıcak uygulama veya bandajlama cildinizden emilen ilaç miktarını arttırabilir ve zararlı etkilere sebep olabilir.

Çocuklarda aktinik keratoz hastalığı görülmez. Bu ilacı çocuklarda kullanmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir dozu kullanmayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu kullanınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç kullanmayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Cilde yüzeyden sürülen Diklofenak topikal’de doz aşımı meydana gelmesi olası değildir. Eğer bir kişi ilacı yanlışlıkla yuttuysa veya ilacın kaza ile aşırı dozda kullanımı sonucu bütün vücudu etkileyen yan etkiler meydana gelirse hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Diklofenak topikal Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Doktorunuz tarafından reçete edilmemiş olan kozmetikleri, güneş koruyucuları, losyonları, haşere kovucular veya diğer ilaçlı cilt ürünlerini kullanmayınız. Bu tür ürünler Diklofenak topikal ile etkileşime girebilir veya cilt tahrişini arttırabilir.

Bu ilacın ağzınıza veya gözünüze kaçmasından kaçınınız. Eğer ilaç ağzınıza veya gözünüze kaçarsa bol su ile yıkayınız.

Diklofenak topikal kullanımı sırasında güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız.

Diklofenak topikal’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Diklofenak topikal cilt yüzeyine uygulandığında ciddi yan etkiler meydana gelme riski az olsa da, ilacın emilerek kan dolaşımına geçtiğinde meydana gelebilecek yan etkiler konusunda dikkatli olunmalıdır.

Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Diklofenak topikal kullanımını durdurunuz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

* kaşınma, kızarıklık, ödem, içi sıvı dolu kabarcıklar veya derinin pullanması ile karakterize deri iltihabı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Diklofenak topikal ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Ağız yoluyla veya enjeksiyon yoluyla aldığınız diğer ilaçların topikal olarak cilt yüzeyinden sürülen Diklofenak ile etkileşime girmesi olası değildir. Ancak birçok farklı ilaç birbiri ile etkileşime girebilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar; vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Diklofenak topikal’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İlacınızı oda sıcaklığında nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

İlaç Fiyatı ve Ödeme Bilgileri

Actinoma Jel 'in fiyat ve ödeme bilgileri için tıklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Actinoma Jel ile ilgili daha fazla bilgi için eczacınıza danışabilirsiniz.

UNUTMAYIN! Actinoma Jel ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Actinoma Jel 'i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Actinoma Jel 'i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

UYARI! İlaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları bu sitede yer alan bilgilerin toplanması ve sunulması konusunda gereken özeni göstermiş ve bu bilgileri güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan edinmiştir. Kullanılan kaynaklar ve güvenilirlik politikası için tıklayınız. Ancak, ilaçpedia.com ve içerik sağlayıcıları sitede yer alan bilgilerin doğruluğunu garanti etmez. Sitede yer alan bilgiler, hekimlerin, eczacıların, hemşirelerin veya hasta sağlığıyla ilgili diğer sağlık çalışanlarının bilgi, deneyim, yetenek ve kanaatlerinin yerine geçmeyi değil, tamamlamayı amaçlar. Herhangi bir ilaç veya ilaç kombinasyonuyla ilgili uyarı bulunmaması, bu ilaç veya ilaç kombinasyonunun herhangi bir hasta için veya sizin kişisel koşullarınız için güvenli, uygun ve etkili olduğu fikrini doğurmamalıdır. Doktor ve eczacıların direktiflerine mutlaka uyulmalıdır.

ECZACINIZA DANIŞIN! Actinoma Jel ile ilgili sorularınız ve daha fazla bilgi konusunda eczacılarımıza danışmak için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder